Włosy vs. jesienne deszcze i chłody. Jak wygrać tę bitwę?
Nadejście jesieni to spore wyzwanie dla naszych włosów. Osłabione po lecie, podczas którego były wystawione na działanie promieni słonecznych, wysokich temperatur i wody morskiej, teraz muszą mierzyć się z wilgocią, czapkami i ogrzewaniem. Jak możemy pomóc im w tym trudnym czasie?
Wszystkie problemy z włosami, z jakimi się mierzymy, jesienią zdają się przybierać na sile. Wypadanie staje się intensywniejsze, łamliwość większa, puszenie bardziej zauważalne. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Nalezą do nich zmieniające się warunki atmosferyczne, idące za nimi zmiany garderoby (zakładanie czapek i szalików), a nawet zmiany hormonalne, które jesienią zachodzą w naszym organizmie. Skomplikowaną sytuację, w jakiej znajdują się nasze włosy, utrudniają dodatkowo powstałe latem przesuszenia i uszkodzenia. Na szczęście każdemu problemowi można przeciwdziałać, stosując odpowiednią pielęgnację i suplementację.
Do wzmożonego wypadania włosów jesienią przyczynia się zmiana diety, która wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy staje się uboższa o świeże warzywa i owoce, a co za tym idzie witaminy konieczne w utrzymaniu dobrej kondycji włosów. Dlatego jesienią bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy odpowiedniej suplementacji bogatej w składniki kluczowe dla włosów. W suplemencie diety Kerabione znajdziecie tylko te witaminy na włosy i paznokcie, których działanie zostało potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wśród nich są m.in. biotyna, cynk, selen i witaminy C, A, E. Biotyna pobudza wzrost włosów, witaminy E i C chronią mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników i spowalniają efekty starzenia. Witamina C poprawia wchłanianie żelaza, a także jest odpowiedzialna za tworzenie kolagenu. Co ważne, zażywając kapsułki Kerabione, dbasz nie tylko o swoje włosy, ale też o paznokcie i skórę.
Jesienią włosy często zmieniają się w trudny do ujarzmienia puch. To wynik dużej wilgotności powietrza w połączeniu z letnimi uszkodzeniami struktury włosa. Pomocny w wygładzeniu kosmyków będzie zabieg olejowania połączony z metodą OMO.
Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że pod tajemniczo brzmiącą nazwą OMO kryje się trzyetapowy schemat mycia włosów – odżywka (1.O); mycie właściwe szamponem; odżywka (2.O). Dzięki dwukrotnemu stosowaniu odżywki możemy sięgnąć po produkty o różnym działaniu. Na przykład jako 1.O sprawdzą się odżywki proteinowe oraz humektantowe. Ich zadaniem jest nawilżenie, zabezpieczenie wody w łodydze włosa i ochrona go przed silnym działaniem szamponu. W roli pierwszej odżywki świetnie sprawdzą się także oleje domykające łuskę włosa. Preparat należy wczesać we włosy i pozostawić na kilka minut. Tak zabezpieczone włosy należy umyć szamponem dostosowanym do swoich potrzeb. Uwaga, szampon stosujemy wyłącznie na skórę głowy. Nie nakładamy go na długości. Piana spływająca z głowy, podczas spłukiwania szamponu, sama umyje i odświeży końce. Ostatnia faza OMO, a więc druga odżywka powinna być bogata w emolienty. W tej roli dobrze sprawdzą się produkty przeznaczone do włosów wysokoporowatych, puszących się, zniszczonych i przesuszonych. Kosmetyk należy pozostawić na włosach przez kilka minut, a następnie zmyć go letnią wodą, co pomoże lepiej domknąć łuski włosów i uzyskać efekt gładkiej tafli.
Szczególnie jesienią warto fundować swoim włosom takie głęboko nawilżające, odżywcze mycie. Stosowanie trzyetapowego mycia zmiękczy, wygładzi i nawilży włosy, a także rozwiąże problem plątania i trudności w rozczesywaniu. Dla uzyskania lepszych efektów po nałożeniu na włosy odżywki można dodatkowo zawinąć je w turban, by składniki odżywcze mogły jeszcze lepiej wniknąć w strukturę włosa.
Czapki to dla wielu kobiet konieczność, której unikają, jak tylko mogą. Tymczasem rezygnując z nakrycia głowy w zimny dzień, narażamy cebulki włosów na przemarznięcie, co może doprowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Dlatego warto nosić czapki, mimo iż po ich zdjęciu włosy są przyklapnięte i szybciej się przetłuszczają. Jest na to sposób! Problem szybszego przetłuszczania rozwiąże dbałość o odpowiedni poziom nawilżenia włosów (stosowanie odżywek emolientowych) oraz staranne oczyszczanie skóry głowy, czyli stosowanie silniejszych szamponów i regularne sięganie po peeling trychologiczny. Z kolei w odbiciu włosów od nasady pomogą ziołowe preparaty do włosów oraz ich wymodelowanie na grubej szczotce po myciu.