Piękna skóra od środka
Zdrowe odżywianie i pielęgnacja to przepis na zadbaną skórę. Kiedy pojawiają się na niej różnego rodzaju problemy, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jakiego? To zależy. Oto najlepsze rzeczy, które możemy zrobić dla siebie i swojej urody.
Skóra to wyjątkowo ciekawy twór. Jego najważniejszą funkcją jest ochrona przed wieloma czynnikami, takimi jak urazy mechaniczne, promieniowanie słoneczne, utrata wody czy przenikanie drobnoustrojów. Oczywiście skóra pełni nie tylko funkcję ochronną, ale także wytwarza różne substancje, jak choćby witaminę D3, sebum, a nawet matczyne mleko – co ciekawe gruczoły mlekowe są tak naprawdę formą gruczołów potowych, przekształconych w wyniku ewolucji. Oprócz produkowania substancji, przez skórę usuwane są również zbędne produkty przemiany materii i toksyny. Jak zbudowana jest skóra i dlaczego powinniśmy o nią szczególnie dbać?
Skóra pokrywa całą powierzchnię naszego ciała i składa się z kilku warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Naskórek stanowi najbardziej zewnętrzną pokrywę skóry i ulega nieustannej odnowie. W głębszych warstwach dochodzi do podziału komórek, które stopniowo przesuwają się ku górze i tworzą tzw. warstwę rogową. Ten cykl transformacji komórek trwa ok. miesiąca. Warstwa rogowa naturalnie się złuszcza, chroniąc skórę przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa, która jest zbudowana z tkanki łącznej. Odgrywa ona ważną rolę w organizmie, m.in. wpływa na sprężystość i elastyczność skóry. To właśnie w tym miejscu znajdują się zakończenia nerwowe oraz tzw. przydatki skóry: gruczoły łojowe, potowe, mieszki włosowe, macierz paznokcia.
Skóra głowy, podobnie jak reszty ciała, składa się z tych samych elementów. W zagłębieniu naskórka znajdują się mieszki włosowe, z których wyrastają włosy. Z kolei w górnej części umiejscowione są gruczoły łojowe produkujące sebum – natłuszczają one skórę głowy i chronią ją. Rolą włosów jest ochrona skóry głowy przed promieniowaniem UV czy wysoką temperaturą. W momencie, gdy do mieszków włosowych dostają się bakterie albo inne szkodliwe czynniki, takie jak kurz i brud, warto zadbać o oczyszczanie skóry głowy. Ważne są oczywiście peelingi, które nie tylko usuwają zanieczyszczenia i resztki kosmetyków, ale przede wszystkim pobudzają mikrokrążenie. Dzięki temu cebulki są odżywione, włosy rosną lepiej i nie wypadają w nadmiarze. Jeżeli jednak mamy problem ze skórą głowy, sama pielęgnacja nie wystarczy, a wręcz może zaostrzyć problem wypadania włosów dopóki nasza skóra jest zmieniona zapalnie. Warto skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty.
Wiele osób zastanawia się, do jakiego specjalisty warto udać się w przypadku problemów ze skórą głowy. Najczęściej decydujemy się na wizytę u dermatologa lub trychologa. Kogo warto odwiedzić najpierw? Dobrym kierunkiem jest konsultacja medyczna u lekarza dermatologa – może on zlecić badania krwi, by sprawdzić, jakich składników mineralnych brakuje naszemu organizmowi. Być może przyczyną łojotoku lub nadmiernego przesuszenia skóry głowy jest niedobór pierwiastków (np. cynk, miedź, żelazo). W grę może wchodzić brak odpowiedniej ilości witamin w diecie (np. witamina A, C, D, witaminy z grupy B). Wówczas trzeba będzie zastosować odpowiednią suplementację i wprowadzić do diety więcej zdrowych posiłków. Badanie u lekarza może też wskazać problemy wymagające wprowadzenia leków na receptę, których zwykły trycholog nam nie przepisze.
Produkcja sebum na skórze głowy jest większa niż na pozostałych partiach ciała. Wiąże się to z większą liczbą gruczołów łojowych.
Żywotność komórek skóry głowy wynosi tylko 10 dni. Jest to spowodowane czynnikami mechanicznymi, np. szczotkowaniem czy suszeniem włosów.
Aby poprawić wygląd skóry głowy i włosów, warto odżywiać ją od środka. Pomocne będą suplementy diety Kerabione i Kerabione Mama, które zawierają odpowiednią kompozycję witamin i minerałów.
Jeżeli chcemy przyjrzeć się skórze głowy bliżej, pomocna będzie wizyta u trychologa – specjalisty, który zajmuje się badaniem skóry głowy i włosów. Podczas spotkania przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Badanie trychologiczne polega na mikroskopowej analizie włosów. W komputerze można obejrzeć mieszki włosowe w dużym powiększeniu, łodygi włosów i ocenić stan skóry głowy. Na podstawie takiego badania można stwierdzić początki łysienia androgenowego, ale niekiedy okazuje się, że po prostu używamy złej szczotki, która wyrywa zdrowe cebulki, albo stosujemy zbyt agresywne środki pielęgnacyjne. Aby skóra głowy była w dobrej kondycji, trycholog może doradzić zmianę zabiegów na mniej inwazyjne (np. naturalne preparaty pobudzające wzrost włosów) bądź też zmianę sposobu żywienia.
Piękno naszej skóry to suma wielu różnych nawyków – począwszy od właściwie dobranej pielęgnacji aż po zdrowy styl życia. W ciągu dnia powinniśmy pamiętać o regularnym piciu wody – przynajmniej 2 litry w małych, za to częstych porcjach. Na wygląd wpływa również jakość snu oraz stres oksydacyjny. Niedotleniona skóra to więcej wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia. Pamiętajmy, że piękna skóra przekłada się na pełne blasku włosy, a także mocne paznokcie. Dlatego odżywiajmy ją od wewnątrz – witaminy najlepiej dostarczać w jedzeniu, ale nie zawsze wiemy, czy organizm otrzymał ich odpowiednią ilość. Wtedy warto sięgnąć po odpowiedni suplement, który uzupełni niedobory.
Szukając kapsułek na skórę, włosy i paznokcie, zwracajmy uwagę na kompozycję witamin i minerałów. Jednym z preparatów, które mają dobrze zbilansowany skład, są kapsułki Kerabione, które zawierają m.in. biotynę, selen, cynk, miedź, a także witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Każda z tych substancji wpływa korzystnie na wygląd skóry, a do tego sprawia, że włosy stają się lśniące, odporne na wypadanie i mają zdrowy kolor. Siłę odzyskują też paznokcie, które stają się mocne i mniej łamliwe. Marka Kerabione stworzyła też osobny preparat dla kobiet w ciąży i mam karmiących po to, by mogły o siebie łatwo zadbać. W składzie Kerabione Mama znajdziemy bezpieczną dawkę L-cysteiny i L-metioniny – uczestniczą one w budowie struktur keratynowych. Odpowiednia dawka żelaza dba o organizm, zaś foliany wspierają prawidłową laktację.