Wszystko, co należy wiedzieć o wypadających włosach. Dermatolog rozwiewa wątpliwości
Czy wypadanie włosów zawsze jest powodem do zmartwień? Jakie są przyczyny nadmiernej utraty włosów? Kiedy udać się do lekarza? Co zrobić, by zapobiec łysieniu? Co jeść i jak odpowiednio dbać o włosy? Wszystkie te wątpliwości (a nawet więcej) rozwiewa dla nas dermatolog, dr n. med. Agnieszka Zegadło-Mylik.
Dr n. med. Agnieszka Zegadło-Mylik: Wypadanie włosów jest wpisane w prawidłowy cykl rozwoju włosa. Włos rośnie przeciętnie 3–5 lat, a następnie przechodzi w znacznie krótszą fazę prowadzącą do jego wypadania. Dziennie tracimy 50–200 włosów. Oprócz przyczyn fizjologicznych do wypadania włosów może doprowadzić też wiele innych powodów. Najczęściej spotykane jest łysienie telogenowe i łysienie androgenowe.
Łysienie telogenowe jest wywoływane czynnikami środowiskowymi, do których należą:
- leki (np. środki antykoncepcyjne, retinoidy, antybiotyki),
- stres fizjologiczny, spowodowany np. czynnikami dietetycznymi (utratą masy ciała w krótkim czasie, zespołem złego wchłaniania),
- zabiegi chirurgiczne w znieczuleniu ogólnym,
- zbyt wysoka gorączka,
- stres emocjonalny (ostry lub przewlekły),
- promieniowanie UV (przebywanie bez ochrony na słońcu przez dłuższy czas).
Temu rodzajowi wypadania włosów często towarzyszy trichodynia, czyli uczucie bolesności, pieczenia, kłucia skóry głowy.
Łysienie androgenowe to rodzaj wypadania włosów uwarunkowany genetycznie, związany z nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron. Pod wpływem dihydrotestosteronu dochodzi do skrócenia fazy wzrostu i wydłużenia fazy spoczynku włosa, co prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i ich zaniku. Ten typ wypadania włosów dotyczy ok. 80 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy tryb życia i stosować zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze. Tym samym w diecie powinny znaleźć się produkty bogate w wit. z grupy B, wit. D czy mikroelementy, takie jak żelazo, cynk, miedź i selen oraz odpowiednie aminokwasy, do których należą m.in. leucyna, cysteina i metionina.
Jeżeli chcemy zadbać o włosy, a przy okazji także o paznokcie, nasza dieta powinna zawierać białko (nabiał, mięso, ryby), pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce oraz tłuszcze roślinne. Natomiast nie spodziewamy się, że suplementacja może zmienić ilość czy grubość włosów u zdrowych osób, ponieważ te parametry są uwarunkowane genetycznie i nie mamy na nie większego wpływu.
W przedłużających się stanach wypadania włosów lub w przypadku utrzymujących się stanów zapalnych skóry głowy konieczne jest włączenie zarówno leczenia przyczynowego doustnego, jak i miejscowego pod kontrolą lekarza po stosownej diagnostyce. Do diagnozowania chorób włosów oprócz wywiadu lekarskiego służą inne metody diagnostyczne, takie jak badania krwi, trichoskopia, trichogram, a czasem potrzebne jest wykonanie biopsji skóry.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadmierne wypadanie włosów, szczególnie przedłużające się powyżej sześciu miesięcy, lub bardzo nasilone, zmiany zapalne na owłosionej skórze głowy, ogniskowa utrata włosów w krótkim czasie, tzn. nagłe pojawienie się ognisk pozbawionych włosów, a także zmiany paznokciowe (łamliwość, zmiany koloru, kształtu paznokcia, zmiany zapalne okołopaznkociowe) powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Warto też wykonać podstawowe badania krwi: morfologię, poziom żelaza i ferrytyny. Czasem potrzebne jest wykonanie badania poziomu wit. D czy badań hormonalnych, np. poziomu hormonów tarczycy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków czy farb do włosów może wpłynąć na stan skóry głowy łącznie z wywołaniem stanu zapalnego i tym samym sprowokować wypadanie włosów. Pielęgnacja powinna być dobrana indywidualnie – kosmetyki nie mogą powodować zaczerwienienia skóry ani wywoływać uczucia pieczenia czy świądu. Dla włosów nie jest korzystne nadmierne ściąganie gumkami czy spinkami, noszenie nieprzewiewnych okryć głowy, stosowanie zabiegów z wysoką temperaturą (np. suszenie w wysokiej temperaturze). Na co dzień należy zadbać o właściwe nawilżenie skóry głowy przez stosowanie emulsji nawilżających. Istnieje wiele tradycyjnych substancji, które stosowane w kosmetykach, korzystnie wpływają na stan skóry głowy i włosów. Nalezą do nich m.in. tymianek, rozmaryn, lawenda, wyciągi z drzewa cedrowego. W preparatach kosmetycznych stosowanych przeciw wypadaniu włosów można też znaleźć wyciągi z cebuli, miłorzębu czy palmy sabałowej. Są to substancje promujące wzrost i poprawę jakości włosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
U kobiet w ciąży bardzo rzadko dochodzi do wypadania włosów. Zwykle wypadanie jest wstrzymane przez cały okres ciąży, dlatego jeśli włosy w ciąży zaczynają wypadać, szczególnie jeśli jest to intensywne wypadanie, każdy taki przypadek wymaga wizyty u lekarza. Wypadanie włosów zaczyna się 2–3 miesiące po porodzie. Wtedy dochodzi do intensywnego wypadania włosów, które miały wydłużoną fazę wzrostu przez całą ciążę. Najczęściej następuje odrost wszystkich włosów, jednak należy posłużyć się czasami dodatkowym leczeniem miejscowym i suplementacją. Dobór leczenia i suplementacji powinien być prowadzony przez lekarza, szczególnie jeśli kobieta karmi piersią. Należy unikać suplementów diety z lizyną, gdyż nie jest ona dostatecznie przebadana w tej grupie pacjentek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo